Muzeum Politechniki Lubelskiej serdecznie zaprasza wszystkich do zwiedzania wystawy stałej HISTORIA I TECHNIKA
Ekspozycja prezentowana jest w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii na poziomie 2 w holu i sali 213
Zwiedzanie umożliwiamy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod numerem tel. (81) 538 48 40
lub bezpośrednio u pracowników w pokoju 308 A (poziom 3)
Wystawa „Historia i technika” prezentuje różnorodne obiekty, które w minionych latach służyły do codziennej pracy i nauki członkom naszej społeczności akademickiej. Są to głównie urządzenia z dawnych laboratoriów i innych pomieszczeń uczelni. Niektóre z nich zostały skonstruowane przez pracowników lub przekazane przez zakłady produkcyjne, z innymi każdy mógł zetknąć się w domu swoim lub swoich dziadków.
Na wystawie przedstawiona została specjalistyczna aparatura naukowo-badawcza i inne sprzęty laboratoryjne, np. przyrządy pomiarowe i diagnostyczne, służące do obliczeń inżynierskich, a także sprzęty biurowe oraz przybory kreślarskie – w sumie ponad dwieście obiektów pochodzących ze wszystkich wydziałów Politechniki. Naszych studentów i młodszych pracowników z pewnością zainteresuje ekspozycja ukazująca pierwsze komputery na Politechnice Lubelskiej: ZX-81, SX Spectrum, NEPTUNE 184 i inne.
Ważną część wystawy stanowi zbiór ukazujacy historię Politechniki Lubelskiej. Archiwalne zdjęcia oraz różnorodne pamiątki ukazują życie codzienne uczelni, wnętrza pracowni, uroczystości akademickie i państwowe, działalność naukową, sportową i artystyczną. Na fotografiach rozpoznajemy wznoszone kolejno budynki kampusu przy ul. Nadbystrzyckiej.
Znamienne jest, że wystawa historyczna prezentowana jest w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii – największym i najnowocześniejszym budynku uczelni. To właśnie tutaj Muzeum Politechniki Lubelskiej, po szesnastu latach swojego istnienia, otrzymało własną przestrzeń wystawienniczą, by w odpowiedni sposób zaprezentować swoje zbiory.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17