Normalizacja odgrywa dzisiaj istotną rolę w gospodarce rynkowej. Jest gwarancją jakości i przyczynia się do konkurencyjności produktów i usług. Każdy kraj europejski ma swoją własną jednostkę normalizacyjną, która jest odpowiedzialna za opracowanie norm krajowych oraz uczestniczy w normalizacji europejskiej i międzynarodowej. Polski Komitet Normalizacyjny (PKN), na mocy ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. z 2015 r., poz. 1483) jest upoważniony do reprezentowania interesów Polski w dziedzinie normalizacji na arenie europejskiej i międzynarodowej.
Normy Europejskie są opracowywane i publikowane przez CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny), CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki) i ETSI (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych). Kraje członkowskie UE są zobowiązane do przyjęcia każdej Normy Europejskiej jako normy krajowej i wycofania tej która jest sprzeczna z nową Normą Europejską. Normy Międzynarodowe są opracowywane i publikowane przez ISO (Międzynarodową Organizację Normalizacyjną). Normy z zakresu technologii elektrycznych, elektronicznych i związanych są opracowywane i publikowane przez IEC (Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną). Organizacje członkowskie ISO, IEC mogą przyjmować Normy Międzynarodowe jako normy krajowe, choć jest to dobrowolne.
Krajowe organizacje normalizacyjne
Europejskie organizacje normalizacyjne
Międzynarodowe organizacje normalizacyjne
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17