Jak korzystać z zasobów elektronicznych Biblioteki spoza sieci PL?
AccessEngineering to wielokrotnie nagradzana inżynierska platforma referencyjna i dydaktyczna. Zawiera interdyscyplinarne treści zintegrowane z analitycznymi narzędziami do nauczania i uczenia się ułatwiające rozwiązywanie rzeczywistych problemów, planowanie i realizację programu nauczania oraz pomaga szybciej znajdować istotne informacje. Baza daje dostęp do pełnotekstowych monografii i podręczników, filmów wideo, interaktywnych tabel, grafik i ilustracji dotyczących inżynierii.
Publikacje APS physics (publikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne) jest platformą skupiającą 16 tytułów czasopism, w których zawarte są artykuły, wiadomości oraz komentarze na temat najnowszych badań z zakresu fizyki i nauk pokrewnych. Czasopisma Physical Review służą międzynarodowej społeczności fizyków recenzowanymi tekstami na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie fizyki.
Ebookpoint BIBLIO to serwis działający na zasadach tradycyjnej biblioteki przeniesionej do sieci. Bazuje na ofercie znanych wydawnictw, w tym Grupy Helion, ale także małych, niszowych wydawców. Zakres dostępnej dla użytkowników PL literatury obejmuje informatykę, technikę i mechanikę, książki popularnonaukowe i akademickie. Ebookpoint BIBLIO oferuje w swoim zasobie oprócz ebooków także audiobooki.
Aby skorzystać z dostępnych zasobów należy założyć konto na stronie BIBLIO wykorzystując adres e-mail w domenie Politechniki Lubelskiej. Po aktywacji konta można "wypożyczyć" na swoje konto dowolną liczbę tytułów na okres 14 dni. Po upływie tego czasu następuje automatyczny zwrot z konta czytelnika.
Baza danych Building Types Online to źródło wiedzy o projektowaniu architektonicznym. Zawiera świetnej jakości plany i rysunki architektoniczne dużej kolekcji współczesnych budynków, od mieszkań i biur po muzea, szkoły i inne typy budynków. Wszystkie treści zostały napisane i wybrane przez światowej sławy autorów w dziedzinie projektowania architektonicznego.
Szeroki wybór e-booków akademickich od najlepszych wydawców. Dzięki setkom tysięcy tytułów wolnych od DRM i zoptymalizowanemu sposobowi wyszukiwania i czytania w stworzonych przez bibliotekarzy akademickich kolekcjach e-booków, czytelnik zyskuje swobodny dostęp do literatury naukowej. Baza EBSCO eBook jest zintergrowana z EBSCOhost i EBSCO Discovery Service.
UWAGA: w celu otwarcia zasobu z e-bookami, po wyświetleniu ekranu Select Resource należy wybrać i kliknąć link EBSCOhost Web, a następnie na otwartej stronie zaznaczyć i kliknąć link Academic Research Source eBooks.
Baza danych Emerald zapewnia dostęp do około 350 czasopism i 3000 książek m.in. z dziedziny inżynierii, ekonomii, zarządzania i marketingu. W bazie umieszczone są publikacje najlepszych specjalistów z poszczególnych dziedzin. Oferta zasobów skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: do studentów, profesjonalistów oraz do pracowników naukowych uczelni i instytucji badawczo-rozwojowych.
Emerging Markets Information Service (EMIS) Intelligence – to serwis obejmujący wyselekcjonowane informacje biznesowe o rynkach wschodzących i rozwijających się. EMIS Intelligence oferuje dostęp do 745 źródeł informacji dotyczących Polski oraz wybranych państw z Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej. Zasoby bazy obejmują materiały dotyczące takich dziedzin jak: ekonomia, finanse i zarządzanie oraz rachunkowość, biznes, prawo i polityka. Dla każdego kraju serwis oferuje dostęp do źródeł, w języku lokalnym i w języku angielskim.
Journal Citation Reports jest narzędziem do oceny wartości merytorycznej czasopism naukowych, który umożliwia ocenę danego czasopisma oraz porównanie go z innymi w oparciu o zawarte w bazie współczynniki, głównie o wskaźnik IMPACT FACTOR oraz przy wykorzystaniu informacji o cytowaniach. Baza JCR jest składową serwisu Web of Science.
MathSciNet® oferuje dostęp do bazy danych zawierającej recenzje, streszczenia i informacje bibliograficzne dotyczące większości literatury z zakresu nauk matematycznych. Zawiera ponad 3,6 miliona pozycji i ponad 2,3 miliona bezpośrednich linków do oryginalnych artykułów. Każdego roku dodawanych jest ponad 125 000 nowych pozycji, z których większość jest klasyfikowana zgodnie z klasyfikacją przedmiotów matematycznych.
Medline to baza będąca składową serwisu Web of Science. Medline jest bazą tworzoną przez Narodową Bibliotekę Medyczną USA, która zawiera: bibliografię, indeksy i abstrakty artykułów z ponad 5600 czasopism z zakresu medycyny (ponad 18 milionów rekordów), farmacji, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, ochrony zdrowia i nauk biomedycznych.
Science – czasopismo naukowe wydawane przez American Association for the Advancement of Science. Tygodnik Science publikuje badania i przeglądy naukowe, najnowsze wiadomości z dziedziny nauk przyrodniczych, opinie na temat polityki naukowej oraz inne materiały dotyczące nauki i technologii oraz badań naukowych.
Baza ScienceDirect to jedna z największych na świecie pełnotekstowych kolekcji opublikowanych artykułów badawczych, prowadzona przez wydawnictwo Elsevier. Zawiera ponad 2 mln artykułów z ponad 2000 czasopism naukowych, jak również liczne serie naukowe. Zakres tematyczny obejmuje nauki techniczne, matematyczno-przyrodniczne, medycynę, chemię, fizykę, ekonomię oraz wiele innych.
Scopus to wielodziedzinowa baza cytowań i abstraktów recenzowanych czasopism naukowych, książek i materiałów konferencyjnych. Baza Scopus wyposażona jest w narzędzia do śledzenia, analizowania i wizualizacji badań naukowych. Zapewnia najbardziej wszechstronny przegląd światowych wyników badań w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, medycyny, nauk społecznych, sztuki i nauk humanistycznych.
Baza zawiera pełne teksty artykułów z czasopism i książek, opublikowanych przez koncern wydawniczy Springer Verlag oraz Kluwer Academic Publishers. Zakres tematyczny publikacji obejmuje: nauki techniczne, ekonomię, biznes, chemię, fizykię, biologię i ochronę środowiska, matematykę i informatykę, statystykę, prawo oraz medycynę.
Kompleksowa baza materiałowa na świecie, obejmująca właściwości około 490000 różnych materiałów konstrukcyjnych, m.in. metali, polimerów, ceramiki, kompozytów i materiałów niemetalicznych. Szereg narzędzi zaimplementowanych na platformie (Total Metals, PolyPLUS, DataPLUS, SmartComp i in.) umożliwia m.in.: wyszukanie informacji dotyczących właściwości materiałów, ich porównanie, identyfikację nieznanych materiałów oraz dostęp do danych takich jak: na temat korozji, wymiarów, tolerancji i powłok dla tysięcy różnych materiałów konstrukcyjnych i inżynierskich.
Web of Science (WoS) to pakiet baz abstraktowo-bibliometrycznych (tzw. indeksów cytowań), wydawanych przez firmę Thomson Reuters (poprzednio: Filadelfijski Instytut Informacji Naukowej). Zawiera ocenę bibliometryczną cytowań czasopism naukowych. W skład wchodzą indeksy: Science Citation Index Expanded (SCIE), Social Sciences Citation Index (SSCI), Art & Humanities Citation Index (AHCI), Conference Proceedings Citation Index (CPCI). SCIE, SSCI i AHCI znane są jako pakiet: Web of Science (WoS). Pakiet Web of Science tworzy również baza bibliometryczna: Journal Citation Reports (JCR).
Baza Wiley Online Library w licencji krajowej od 2023 r. obejmuje 491 czasopism – wykaz tytułów czasopism.
Licencja krajowa Wiley obejmuje także dostęp do pełnych tekstów 2450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015 z takich dziedzin jak m.in: biznes, finanse i zarządzanie, chemia, inżynieria chemiczna, inżynieria biomedyczna, informatyka, architektura, fizyka, ekonomia, finanse, matematyka i medycyna.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17