PATent LIBrary
 
Punkt Informacji Patentowej Politechniki Lubelskiej należy do sieci Ośrodków Informacji Patentowej.
 
Krajowa sieć zrzesza 27 podmiotów prowadzących usługi w zakresie własności patentowej.
 
Europejska sieć to ponad 300 ośrodków informacji patentowej rozmieszczonych regionalnie w państwach członkowskich Europejskiego Urzędu Patentowego, określanych jako "PATLIB centres". Nie wszystkie ośrodki PATLIB związane są z bibliotekami.
 
Ośrodki zapewniają lokalny dostęp do informacji patentowej i zagadnień z nią związanych. Znają one miejscowy krajobraz przemysłowy, gospodarczy i biznesowy, a także świadczą cenne usługi pracownikom i studentom uczelni, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz prywatnym wynalazcom.  
 
Informacja patentowa to wiedza zawarta w dokumentach publikowanych przez urzędy patentowe poszczególnych krajów na świecie (jeśli kraje te posiadają instytucje oraz regionalne i międzynarodowe urzędy patentowe). Są to dokumenty zgłoszeniowe oraz rozwiązania, na które udzielono praw wyłącznych. Literatura naukowa zawierająca informację patentową obejmuje dokumentację wiedzy technicznej w artykułach z czasopism naukowych i w wydawnictwach zwartych – w postaci elektronicznej i drukowanej. Informacja patentowa prezentowana jest również we wszelkich innych publikacjach na temat własności przemysłowej, np.: dotyczących własności intelektualnej aktach normatywnych, klasyfikacjach, orzeczeniach organów orzekających, opracowaniach naukowych i metodycznych, komentarzach, poradnikach o charakterze informacyjnym. Wiele z tych dokumentów dostępnych jest w internetowych bazach danych. Informacja patentowa dostarcza informacji o charakterze technicznym, prawnym i biznesowym.
 

Pracownicy ośrodków to doświadczeni eksperci w dziedzinie wyszukiwania patentów. Mogą oni również oferować inne usługi w zakresie informacji patentowej np.:
  • obserwacje technologii i konkurentów,
  • przygotowywanie statystyk patentowych,
  • wyceny patentów/audytów,
  • doradztwo w zakresie strategii patentowej,
  • doradztwo w zakresie komercjalizacji / transferu technologii,
  • udzielanie praktycznej pomocy w zakresie innych praw własności intelektualnej.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17