Otwarty dostęp do publikacji ułatwia korzystanie z nich wszystkim zainteresowanym osobom. Serwisami umożliwiającymi szerokie udostępnianie i długotrwałe archiwizowanie materiałów są repozytoria publikacji naukowych. Są one kanałem komunikacji naukowej i tworzą infrastrukturę dla procesu otwierania dostępu do publikacji w ramach tzw. zielonej drogi.

Repozytoria publikacji

Repozytorium Otwartych Zbiorów i Wiedzy ROCK – repozytorium instytucjonalne PL

Zachęcamy do korzystania z możliwości, jakie oferuje ROCK, aby wspólnie budować otwarty dostęp do nauki i wspierać rozwój społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej. Korzystanie z repozytorium pozwala na zwiększenie widoczności i zasięgu swoich prac naukowych, a także na wypełnienie wymogów instytucji finansujących wobec dostępu do publikacji.

  • Repozytorium Otwartych Zbiorów i Wiedzy ROCK

Instytucjonalne Repozytorium Politechniki Lubelskiej długoterminowo archiwizuje i udostępnia publikacje, dane badawcze oraz materiały powiązane z działalnością naukową, dydaktyczną i popularyzatorską społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej, a także z historią uczelni i techniki.

ROCK jest zarejestrowany w wyszukiwarkach i agregatorach indeksujących repozytoria: OpenDOAR oraz re3Data. Dzięki temu realizuje zalecenia dotyczące otwartego dostępu oraz spełnia wymogi polityki otwartego dostępu do publikacji Narodowego Centrum Nauki.

Materiały afiliowane do Politechniki Lubelskiej mogą być deponowane przez pracowników, doktorantów i studentów Uczelni poprzez samoarchiwizację lub za pośrednictwem Redaktora Repozytorium

Repozytoria dziedzinowe i ogólnego przeznaczenia

Dostęp do publikacji można zapewnić także poprzez repozytoria dziedzinowe lub ogólnego przeznaczenia.
Repozytoria dziedzinowe gromadzą materiały powiązane tematycznie, z kolei repozytoria ogólne pozwalają na udostępnianie niemal wszystkich typów publikacji, bez względu na tematykę.

Przed umieszczeniem materiałów w repozytorium zawsze należy zapoznać się z polityką wydawcy w tym zakresie np. poprzez serwis Open Policy Finder, DOAJ lub Bazę Polityk. Osoba deponująca ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność materiałów z prawem (w tym prawami autorskimi) oraz za poprawność metadanych.

Przykłady serwisów:

  • Repozytorium Otwartych Publikacji Naukowych OPEN https://open.icm.edu.pl/home,
  • Open Science Framework – dla publikacji powstałych w ramach projektów finansowanych ze środków UE,
  • Arxiv – repozytorium dziedzinowe m.in. z zakresu fizyki, matematyki, informatyki, biologii, finansów, statystyki, elektrotechniki i nauki o systemach, ekonomii,
  • RePEc – repozytorium z dziedziny ekonomii.

Do deponowania swoich publikacji można wykorzystać także:

  • kolekcję Politechniki Lubelskiej w repozytorium Zenodo,
  • wyszukiwarkę repozytoriów – w tym instytucjonalnych, dziedzinowych – lub agregatorów – OpenDOAR.

Za przygotowanie i umieszczenie materiałów oraz nadanie im odpowiedniej licencji odpowiada osoba deponująca – dzieje się to z poziomu indywidualnego konta użytkownika.

Repozytoria preprintów

Obok repozytoriów istnieją serwisy przeznaczone do udostępniania wstępnych wersji tekstu jeszcze przed jego opublikowaniem, tzw. preprintów. Mogą być to serwisy dziedzinowe lub zapewniane przez wydawcę.

Często serwisy te przypisują tekstowi trwałe identyfikatory (np. DOI) lub umożliwią aktualizowanie kolejnych wersji. Zawsze należy zapoznać się z polityką wydawcy w tym zakresie np. poprzez serwis Open Policy Finder, DOAJ lub Bazę Polityk.

Wersja preprint publikacji jest też rozwiązaniem, dzięki któremu jej treść może zostać szeroko udostępniona, w przypadku gdy ostateczna wersja znajduje się w zamkniętym dostępie.

Przykładami takich serwisów są:

Wersje preprint można również deponować w repozytorium instytucjonalnym PL ROCK lub kolekcji Politechniki Lubelskiej w repozytorium Zenodo.

Kontakt

Ośrodek Analiz Bibliometrycznych
Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (Rdzewiak)
ul. Nadbystrzycka 36 C, pokój 309 D
20-618 Lublin
e-mail: oab@pollub.pl
tel. 81 538 46 86

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17