Menedżery bibliografii to narzędzia programowe wspierające tworzenie i organizację odnośników do literatury oraz generowanie bibliografii. Ułatwiają pracę nad artykułami naukowymi, pracami dyplomowymi i raportami, gdzie konieczne jest precyzyjne cytowanie źródeł. Do najpopularniejszych menedżerów bibliografii należą Zotero, Mendeley, EndNote Citavi.
Główne funkcje menedżerów bibliografii to:
Wybór odpowiedniego menedżera zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Zotero i Mendeley są popularne w środowisku akademickim ze względu na łatwość użycia i dostępność darmowych wersji, podczas gdy EndNote bywa stosowany w instytucjach naukowych wymagających bardziej zaawansowanych opcji zarządzania literaturą.
Polecane programy do zarządzania bibliografią
EndNote umożliwia:
Uwaga: Praca w EndNote wymaga rejestracji w bazie Web of Science (WoS).
W przypadku gdy nie wyświetli się strona EndNote Web, należy odnowić sesję, klikając w „establish a new session”.
Style bibliografii załącznikowej
Szablony tworzenia bibliografii załącznikowej
Materiały informacyjne: EndNote Web
Zotero to niekomercyjne i otwarte narzędzie ułatwiające pracę z literaturą naukową, organizację źródeł i zarzadzanie opisami bibliograficznymi, z uwzględnianiem różnych stylów cytowań. Pozwala na tworzenie kolekcji dokumentów obejmujących artykuły, obrazy, pliki audio, video, zrzuty stron internetowych i opisywanie ich własnymi słowami kluczowymi oraz ich filtrowanie. Wykrywa dokumenty z poziomu przeglądarki i pozwala na ich dodawanie do swojej biblioteki, umożliwia integrację z edytorami tekstu, a także najpopularniejszymi przeglądarkami.
Aplikację można pobrać pod adresem: https://www.zotero.org/.
Mendeley to darmowe oprogramowanie służące zarządzaniu, organizacji i dzieleniu się publikacjami naukowymi. Aktualna wersja programu składa się z trzech podstawowych aplikacji, które są w pełni zintegrowane.
Więcej informacji można znaleźć pod następującymi adresami:
Ośrodek Analiz Bibliometrycznych oferuje szkolenia i warsztaty indywidulane oraz grupowe.
Kontakt
Ośrodek Analiz Bibliometrycznych
Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (Rdzewiak)
ul. Nadbystrzycka 36 C, pokój 309 D
20-618 Lublin
e-mail: oab@pollub.pl
tel. 81 538 46 86
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17