Politechnika Lubelska w światowej czołówce

Politechnika Lubelska systematycznie poprawia swoją pozycję w rankingach międzynarodowych, budując wizerunek ośrodka dynamicznie rozwijającego naukę i technologię. Rośnie także liczba naukowców z tej uczelni wyróżnionych w prestiżowym zestawieniu World’s Top 2% Scientists.

Prof. Zbigniew Pater, Rektor Politechniki Lubelskiej, podkreśla znaczenie obecności uczelni w międzynarodowych rankingach: „Takie zestawienia pomagają budować i umacniać międzynarodową reputację uczelni. Obecność w nich Politechniki Lubelskiej to dowód, że nasze wysiłki przynoszą efekty. Jednocześnie wskazuje nam, w jakich obszarach możemy się doskonalić, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki”.

THE – Times Higher Education World University Ranking

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 1501+

09 października 2024 r. opublikowane zostały wyniki rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska została do niego zgłoszona po raz pierwszy.

Ranking przygotowywany przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Education” jest jednym z najbardziej uznanych rankingów uniwersyteckich klasyfikujących uczelnie wyższe z całego świata. Ocenia on jakość uczelni, biorąc pod uwagę 5 głównych obszarów, takich jak: jakość badań – cytowania (waga oceny 30%), nauczanie (29,5%), środowisko badawcze – reputacja i przychody z badań (29%), umiędzynarodowienie (7,5%), dochód z przemysłu (4%).

Dane do rankingu pozyskiwane są z dystrybuowanych wśród naukowców ankiet badających reputację akademicką, z bazy Scopus oraz z informacji sprawozdawanych przez uczelnie.

U.S. News – Best Global Universities

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 1938.

U.S. News Best Global Universities Ranking jest przygotowywany przez amerykańską firmę U.S. News & World Report, która publikuje informacje, rankingi i analizy o różnych zakresach tematycznych (nie tylko w obszarze szkolnictwa). Ocenia uczelnie na podstawie globalnej i regionalnej reputacji badawczej wyznaczanej na podstawie ankiet, liczby publikacji i cytowań, międzynarodowej współpracy oraz udziału prac wśród najczęściej cytowanych na świecie.

W rankingu opublikowanym 25 czerwca 2024 r. Politechnika Lubelska zajęła: 1938. miejsce w rankingu Best Global Universities 2024–2025, 612. miejsce w Best Global Universities in Europe, 38. miejsce w Best Global Universities in Poland, 774. miejsce w Subject Rankings w dyscyplinie Engineering, 884. w dyscyplinie Materials Science oraz 720. w dyscyplinie Physical Chemistry.

QS World University Rankings

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 1201–1400.

Ranking wydawany przez Quacquarelli Symonds (QS) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Ocenia uczelnie przez pryzmat takich wskaźników jak: reputacja w środowisku akademickim (30%), znormalizowana liczba cytowań (20%), reputacja wśród pracodawców (15%), stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10%), liczba zagranicznych wykładowców (5%), liczba zagranicznych studentów (5%), zatrudnienie absolwentów oraz ich dochody (5%), umiędzynarodowienie sieci badawczej (5%), wpływ badań na realizację celów zrównoważonego rozwoju (5%).

W porównaniu do poprzedniej edycji, w rankingu opublikowanym 4 czerwca 2024 r. Politechnika Lubelska wzmocniła swój wynik w obszarze współpracy międzynarodowej.

QS World University Rankings by Subject: Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 501–530 w dyscyplinie Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering.

W rankingu QS uczelnie są klasyfikowane w ramach 5 głównych dziedzin oraz 54 dyscyplin naukowych. W ostatniej edycji, opublikowanej 10 kwietnia 2024 r., w dyscyplinie Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering ocenionych zostało 1528 instytucji. Ranking bierze pod uwagę następujące wskaźniki: reputacja akademicka (40%), reputacja pracodawców (30%), cytowania (10%), indeks Hirsha (10%), współpraca międzynarodowa (10%).

Politechnika Lubelska wzmocniła swój wynik w obszarze indeksu Hirsha i zajęła 6. miejsce w Polsce pod względem wysokości tego wskaźnika w dyscyplinie.

QS World University Rankings by Region: Europe

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 551–600.

Najnowsza edycja rankingu organizowanego przez QS opublikowana została 10 lipca 2024 r. i objęła 685 instytucji z państw europejskich.

Ranking ocenia uczelnie przez pryzmat wskaźników: reputacji akademickiej (30%), reputacji pracodawców (15%), cytowań (10%), zdolności instytucji do nawiązywania trwałych partnerstw badawczych z innymi instytucjami (10%), liczby publikacji indeksowanych w Scopus (5%), realizacji celów zrównoważonego rozwoju (5%), stosunku liczby wykładowców do liczby studentów (5%), wskaźnika zatrudnienia absolwentów (5%), międzynarodowej różnorodności studentów i wykładowców (po 5%), liczby studentów przyjeżdzających i wyjeżdzających na wymiany (po 2,5%).

W porównaniu do rankingu ubiegłorocznego Politechnika Lubelska awansowała z przedziału 600+ do przedziału 551-600.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy

Pozycja Politechniki Lubelskiej: 33.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy jest najbardziej znanym polskim rankingiem. Obejmuje on publiczne i niepubliczne uczelnie akademickie, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej oraz kształcą minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Ranking uwzględnia takie wskaźniki jak m.in.: efektywność naukowa, umiędzynarodowienie, prestiż, ekonomiczne losy absolwentów, potencjał badawczy, warunki kształcenia oraz innowacyjność.

W ostatnim rankingu, opublikowanym 26 czerwca 2024 r., Politechnika Lubelska zajęła 33. miejsce oraz 8. miejsce wśród uczelni technicznych, ex aequo z Politechniką Krakowską im. T. Kościuszki oraz Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Politechnika Lubelska utrzymała pozycję lidera w obszarze pozyskiwania patentów i praw ochronnych uzyskanych w Polsce. W porównaniu do ubiegłego roku uczelnia poprawiła wynik w zakresie wymiany kadry oraz liczby zagranicznych patentów i praw ochronnych.

Shanghai University Ranking – Global Ranking of Academic Subjects

Pozycja Politechniki Lubelskiej: 301–400 w dyscyplinie Mechanical Engineering.

Międzynarodowe zestawienie uczelni, które uwzględnia 55 dyscyplin naukowych, przyporządkowanych do 5 dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, o życiu oraz nauk technicznych i inżynieryjnych. Ranking przygotowywany jest przez agencję ShanghaiRanking Consultancy. Wskaźniki brane pod uwagę to: liczba artykułów opublikowanych przez uczelnię z danego przedmiotu akademickiego w czasopismach z kwartylem Q1 Journal Impact Factor Quartile, wartość znormalizowanego wskaźnika cytowań CNCI, poziom współpracy międzynarodowej w danej dziedzinie, liczba artykułów w Top Journals or Top Conferences in an Academic Subject, liczba międzynarodowych nagród akademickich.

W najnowszym rankingu GRAS Politechnika Lubelska została zakwalifikowana jako jedna z 4 polskich uczelni w dyscyplinie Mechanical Engineering.

CWTS Leiden Ranking

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 1411. miejsce pod względem wpływu naukowego, 1497. miejsce pod względem współpracy, 1497. miejsce pod względem otwartego dostępu i 1398. miejsce pod względem różnorodności płci autorów.

Ranking opracowywany przez Centrum Studiów Naukowych i Technologicznych Uniwersytetu w Lejdzie jest oparty wyłącznie na wskaźnikach bibliometrycznych pochodzących z bazy Web of Science. Ostatni został ogłoszony 3 lipca 2024 r. Wskaźniki rankingu dzielą się na 4 obszary: wpływ naukowy, współpraca, publikowanie w otwartym dostępie i różnorodność płci autorów. Uczelnie są pozycjonowane osobno w poszczególnych kryteriach.

Politechnika Lubelska została po raz pierwszy zakwalifikowana do rankingu, dzięki spełnieniu kryteriów związanych z liczbą artykułów naukowych i przeglądowych opublikowanych w czasopismach wyselekcjonowanych przez organizatora.

CWTS Leiden Ranking Open Edition

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 1320. miejsce pod względem wpływu naukowego, 1459. miejsce pod względem współpracy, 1459. miejsce pod względem otwartego dostępu.

9 października 2024 r. Uniwersytet w Lejdzie w Holandii opublikował wyniki rankingu CWTS Leiden Ranking Open Edition. Jest to specjalna edycja rankingu, która wprowadza nowe podejście do oceny uczelni. CWTS Leiden Ranking Open Edition, w odróżnieniu do CWTS Leiden Ranking, opiera się na publikacjach w bazie danych OpenAlex, stworzonej przez OurResearch.

EngiRank

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 165.

29 października 2024 r. ogłoszone zostały wyniki drugiej edycji rankingu europejskich uczelni technicznych EngiRank 2024, organizowanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Aktualna edycja uwzględnia 184 instytucji z 29 krajów. Źródłem danych są tu m.in. baza Scopus, Europejski Urząd Patentowy oraz program Horizon Europe.

Ranking ocenia uczelnie pod kątem badań (28%), innowacji (25%), internacjonalizacji (19%), możliwości technologicznych (21%), wkładu uczelni w realizację celu zrównoważonego rozwoju SDG 9 (10%).

Wśród polskich uczelni obecnych w rankingu Politechnika Lubelska uplasowała się na 11. miejscu. W rankingach przedmiotowych uczelnia zajęła: 104. miejsce w dyscyplinie Civil Engineering, 155. miejsce w dyscyplinie Chemical Engineering, Electrical Engineering, Electronic Engineering, Information Engineering oraz Environmental Engineering, 166. miejsce w dyscyplinie Materials Engineering.

Webometrics Ranking of World Universities

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 1733.

Ranking powstał w 2004 roku i jest publikowany przez Cybermetrics Lab – grupę badawczą Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych z siedzibą w Madrycie. Celem rankingu jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w sieci oraz promowanie publikacji wyników naukowych w otwartym dostępie. Ranking uwzględnia następujące wskaźniki: widoczność uczelni w internecie (50%), liczba najczęściej cytowanych artykułów (40%), liczba najczęściej cytowanych naukowców (10%).

W rankingu opublikowanym w lipcu 2024 r. Politechnika Lubelska zajęła 1733. miejsce wśród wszystkich uczelni, 21. miejsce wśród polskich uczelni oraz 9. miejsce wśród krajowych uczelni technicznych.

Ranking Research.com

Pozycja Politechniki Lubelskiej w rankingu: 1747.

Ranking przeprowadzany jest przez Research.com na danych zebranych z baz OpenAlex, CrossRef i innych baz bibliometrycznych. Pozycja w rankingu opiera się na całkowitych wartościach indeksu Hirsha wszystkich wiodących naukowców związanych z daną uczelnią. Ranking uwzględnia 2000 uczelni z najwyższym całkowitym indeksem Hirsha.

Wśród polskich uczelni obecnych w rankingu Politechnika Lubelska zajęła 26. miejsce oraz 3. miejsce w kraju w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej, wyprzedzając politechniki: Opolską, Białostocką i Gdańską oraz AGH w Krakowie.

World’s Top 2% Scientists

Ranking został opracowany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies. Ostatnia lista rankingowa (opublikowana 16 września 2024 r.) zawiera nazwiska 2% najczęściej cytowanych naukowców. Zostali oni ocenieni według znormalizowanych danych dotyczących cytowań, indeksu Hirsha, skorygowanego o współautorstwo indeksu hm, pozycji i roli autora wśród innych współautorów oraz wskaźnika c-score.

Wśród 2% najczęściej cytowanych naukowców znalazło się 15 pracowników Politechniki Lubelskiej: prof. Marek Kosmulski, prof. Keshra Sangwal, prof. Grzegorz Golewski, prof. Grzegorz Litak, prof. Wojciech Franus, prof. Zbigniew Pater, prof. Tomasz Sadowski, prof. Anna Rudawska, prof. Jerzy Warmiński, prof. Waldemar Wójcik, prof. Patryk Różyło, prof. Andrzej Teter, prof. Hubert Dębski, prof. Tomasz Kołtunowicz, prof. Janusz Sikora.

W rankingu dotyczącym dorobku naukowego wypracowanego wyłącznie w 2022 roku, w gronie 2% najczęściej cytowanych znalazło się 22 pracowników Politechniki Lubelskiej: prof. Grzegorz Golewski, prof. Marek Kosmulski, prof. Keshra Sangwal, prof. Wojciech Franus, prof. Grzegorz Litak, prof. Patryk Różyło, prof. Anna Rudawska, prof. Paweł Zaprawa, prof. Maciej Szeląg, dr inż. Paweł Wysmulski, prof. Zbigniew Pater, prof. Arkadiusz Gola, prof. Tomasz Sadowski, prof. Jerzy Warmiński, prof. Mirosław Szala, prof. Krzysztof Kęcik, dr inż. Katarzyna Falkowicz, prof. Hubert Dębski, prof. Grzegorz Kłosowski, prof. Waldemar Wójcik, dr inż. Krzysztof Przystupa, prof. Piotr Kisała.

Kontakt
Ośrodek Analiz Bibliometrycznych
Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (Rdzewiak)
ul. Nadbystrzycka 36 C, pokój 309 D
20-618 Lublin
e-mail: oab@pollub.pl
tel. 81 538 46 86

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17