Gościem czwartego odcinka podcastu "W Centrum" jest dr inż. arch. Michał Dmitruk – wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej, autor monografii poświęconej osiedlom domów jednorodzinnych z okresu PRL.
Rozmawiamy o wyborze ścieżki zawodowej i źródłach zainteresowania architekturą – próbujemy ustalić, czy była to potrzeba porządkowania przestrzeni i fascynacja jej strukturą, czy może chęć kształtowania trwałych elementów krajobrazu miejskiego.
Poruszamy kwestie odpowiedzialności projektowej: czy dzisiaj nadal możliwe jest tworzenie z myślą o przyszłych pokoleniach przy jednoczesnym uwzględnieniu dorobku przeszłości? Jaką funkcję pełni architekt w obliczu dynamicznych przemian społecznych i technologicznych, w tym rozwoju sztucznej inteligencji?
Omawiamy też interdyscyplinarny charakter architektury jako dziedziny funkcjonującej na styku inżynierii, sztuki i socjologii. Lublin – w kontekście lokalnych uwarunkowań i procesów urbanistycznych – stanowi punkt odniesienia dla rozważań o projektowaniu przestrzeni miejskiej w sposób świadomy, osadzony w kontekście i ukierunkowany na długofalowe efekty społeczne.
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z naszym gościem.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17