Od 2023 r. program publikowania otwartego Elsevier obejmuje 1124 czasopisma hybrydowe pochodzące z 7 kolekcji tematycznych Science Direct: Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Computer Science, Engineering, Health Sciences, Immunology and Microbiology, Mathematics i Physics and Astronomy; oraz z grupy Lancet.
Program nie obejmuje czasopism gold open access i wybranych czasopism współwydawanych przez Elsevier, w których publikacje otwarte finansowane są na specjalnych zasadach i nie mogą być realizowane w ramach programu krajowego.
Program obejmuje następujące typy artykułów: Case Reports, Data, Full Length Articles, Micro Articles, Software, Reviews, Replication Study, Short Communications, Short Surveys, Videos, Practice Guidelines i Protocols, patrz opis typów.
Autorzy publikujący w programie A są zwolnieni z opłaty APC, co jest prezentowane przez Elsevier w formularzu Rigts and Access jako 100% rabat.
Uwaga: niektóre czasopisma pobierają dodatkowe opłaty, np. opłatę od liczby stron („Page Charges”), opłatę za przyjęcie manuskryptu („Submission Fee”) lub za dodatkowe usługi, które mogą być zamówione przez autora (odbitki, kolorowe rysunki w wersji drukowanej itp.). Opłaty te są opisane w instrukcjach dla autorów na stronach domowych poszczególnych czasopism oraz są wskazane w korespondencji z redakcją lub na specjalnej stronie, do której autor zostaje skierowany przez redakcję po akceptacji artykułu do druku.
Roczna pula programu wynosi 1013 artykułów i obejmuje prace wysłane do recenzji w 2023 r.
Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach, które są objęte licencją krajową Elsevier w tym Politechniki Lubelskiej. Wg umowy autor korespondencyjny jest jedynym autorem, który zarządza procesem publikacji artykułu od przesłania do akceptacji i prowadzi korespondencję w tej sprawie z Elsevier.
Program B obejmuje artykuły wysłane w 2021 r. lub wcześniej (decyduje data złożenia manuskryptu), a autorzy ponoszą opłatę APC z rabatem 10%.
Więcej informacji na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17