Siła tradycji - potęga nowoczesności

07.06.2024 Wystawy

„Siła tradycji – potęga nowoczesności” to tytuł wystawy okolicznosciowej, która została przygotowana z okazji Jubileuszu 60-lecia powstania Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.

plansze_60latweii14.jpg

Wystawę, która przedstawia zarówno historię, jak i aktualny potencjał Wydziału, można oglądać w holu głównym, na pierwszym piętrze budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki przy ul. Nadbystrzyckiej 38A w Lublinie. Jest to doskonała okazja do poznania drogi, jaką przeszedł Wydział od 1964 roku do współczesności, a także do refleksji, powspominania. To również szansa na pochwalenie się reraźniejszością i spojrzenie w przyszłość.

plansze_60latweii4.jpg

Komputer ODRA 1305, model prądnicy homopolarnej, pamięci taśmowe czy mikrokomputer IMZ-80, to tylko niektóre urządzenia, które zostały zaprezentowane podczas wystawy na archiwalnych fotografiach.

W części historycznej prezentowanych jest łącznie 144 fotografii i rysunków, a wśród nich: materiały ilustrujące proces powstania budynku Wydziału, który był pierwszym takim obiektem na kapusie. Przedstawione zostały ponadto zdjęcia z życia Wydziału ukazujace oficjalne i nieoficjalne spotkania, a także wspomnienia aktualnych i emerytowanych pracowników.

plansze_60latweii11.jpg

„Przyjemnie nieraz spojrzeć wstecz, przypomnieć sobie swoich nauczycieli i twarze dwudziestoletnich kolegów. Wrócić do tamtych czasów, kiedy było mało grup studenckich, poważne egzaminy wstępne, kiedy powstały pierwsze zręby, pierwsze budynki ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej (…). Byliśmy wówczas bardzo dumni z jego (red. gmachu Wydziału Elektrotechniki i Informatyki) nowoczesnego kształtu i wyposażenia” – wspomina prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk wieloletni pracownik i prodziekan Wydziału, prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

W drugiej części wystawy zaprezentowane zostały nowoczesne laboratoria badawcze pozostające do dyspozycji jednostek funkcjonujących w ramach Wydziału. Ekspozycja przedstawia m.in. laboratorium jakości energii elektrycznej oraz telemechaniki, pracownię analizy ruchu i eyetrackingu, systemy przeciwpożarowe i ewakuacyjne, laboratorium optoelektroniki i sieci teleinformatycznych.

plansze_60latweii16.jpg

Do przygotowania ekspozycji wykorzystane zostały materiały pochodzące z Muzeum Politechniki Lubelskiej, Archiwum Politechniki Lubelskiej oraz z prywatnych zbiorów obecnych i byłych pracowników Wydziału.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, które odbędzie się w dniu 12 czerwca 2024 r. o godzinie 13.15

Kontynuacją wystawy będzie również ekspozycja plenerowa na Placu Litewskim, której otwarcie planowane jest na 17 czerwca 2024 r.

Wystawę przygotowało Muzeum Politechniki Lubelskiej oraz pracownicy Wydziału.

Kurator wystawy: Agnieszka Wiśniewska

Współpraca: Blanka Malczarska, dr hab. inż. Konrad Gromaszek, prof. uczelni

Projekt graficzny: Marta Zbańska

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17