2024

IV Konferencja Naukowa Konsorcjum BazTech Bibliograficzne bazy danych: orientacja na przyszłośćLublin, Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, 26–27.09.2024 r.

2023

Międzynarodowa konferencja Wyzwania współczesnego publikowania" Lublin, Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, 25-26.05.2023 r.

Celem zorganizowanego spotkania było wspólne rozwiązywanie problemów publikowania naukowego, zaangażowane dyskusje oraz odkrywanie nowych dróg rozwoju wydawnictw i środowisk naukowych. Wystąpienia prelegentów dotyczyły publikowania tradycyjnego i elektronicznego (platformy wydawnicze), szans i wyzwań pojawiających się przed modelem otwartego dostępu (licencje Creative Commons), dostosowania polityki wydawniczej do zachodzących przemian (wymogi ministerialne) oraz współpracy wydawców z czasopismami naukowymi (aplikowanie do baz indeksacyjnych).

 

2018

Seminarium POLBIT „Użytkownik zagraniczny w bibliotece." Lublin, Biblioteka PL, 25-26.10.2018 r.

Tematyka spotkania :

  •  - przygotowanie biblioteki do pracy z użytkownikami zagranicznymi - zasoby, usługi, kadra
  •  - oferta edukacyjna skierowana do studentów zagranicznych - zajęcia, prezentacje, praca indywidualna
  •  - inne propozycje wystąpień dotyczące umiędzynarodowienia naszych usług.

Materiały pokonferencyjne

 

2016

IX Spotkanie Polskiej Grupy Użytkowników VTLS-Virtua. Lublin Biblioteka PL, 9-10.06.2016 r.

Materiały pokonferencyjne

 

2013

Seminarium: „Współpraca bibliotek z uczelnią w zakresie parametryzacji." Lublin, Oddział Informacji Naukowej BPL, 29.10.2013 r.

2006

Ogólnopolska konferencja: „Opracowanie przedmiotowe dokumentów z zakresu nauk ścisłych, matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Język haseł przedmiotowych KABA: teoria, praktyka, przyszłość.” Kazimierz Dolny, 20-22.09.2006 r.

Materiały pokonferencyjne

 

2003

Konferencja: „Zawód bibliotekarza dziś i jutro." Nałęczów 18-10 września 2003 r.

 

Dwudniowe obrady otworzyli: przewodniczący ZG SBP - Jan Wołosz i dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Lubelskiej - Ryszard Bania. Pierwszy dzień obrad poświęcony był problemom ogólnym zawodu bibliotekarza: kierunkom i tendencjom jego rozwoju, strukturze, odniesieniom prawnym i oczekiwaniom społecznym. W drugim dniu konferencji zaprezentowano referaty omawiające procesy transformacji zawodowej w aspekcie rozwoju technologii informacyjnych, programu kształcenia bibliotekarzy na poziomie wyższym i pomaturalnym, poszerzenia zakresu kompetencji bibliotekarza.

Materiały pokonferencyjne

 

2000

Konferencja: „Standaryzacja kosztów w bibliotekach naukowych.” Kazimierz Dolny, 20-22.09.2000 r.

 

Temat konferencji był swego rodzaju kontynuacją wątku zapoczątkowanego na konferencji w Krakowie w 1998 roku, omawiającej wdrażanie nowoczesnych technik zarządzania w instytucjach non-profit na przykładzie naukowej biblioteki akademickiej. Była to też pierwsza próba znalezienia odpowiedzi na pytania o zasady finansowania bibliotek w uczelniach, o ich kondycję finansową, a przede wszystkim o racjonalizację kosztów funkcjonowania biblioteki i co za tym idzie, o możliwości porównawcze w tej dziedzinie. Dominowały rozważania nad tym, jak racjonalnie wydawać posiadane fundusze, jak kierować bibliotekami, by nie zaprzepaścić wysiłku ostatnich lat.

Materiały pokonferencyjne

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17