Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej zajmuje się publikowaniem monografii, podręczników, czasopism, skryptów i wydawnictw okolicznościowych pracowników Politechniki Lubelskiej. 

Wydawnictwo stanowi oddział Centrum Informacji Naukowo-Technicznej. Powstało w strukturach Biblioteki Politechniki Lubelskiej w 2010 r. pod nazwą Ośrodka ds. Wydawnictw i Biblioteki Cyfrowej, który od samego początku działalności skupiał się na publikowaniu materiałów w otwartym dostępie. W 2019 r. Ośrodek został przekształcony w Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej. 

Wydawnictwo we współpracy z Radą Naukową dba o transparentność procesu recenzyjnego i zachowanie standardów etycznych w publikowaniu. Szczególnie istotna jest dla nas także dbałość o zachowanie wysokich standardów edytorskich oraz dostosowywanie prac do wymogów dostępności. 

Od lutego 2025 r. wersje elektroniczne książek Wydawnictwa Politechniki Lubelskiej umieszczane są w instytucjonalnym Repozytorium Otwartych Zasobów i Wiedzy – ROCK (wcześniej – w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Lubelskiej). Wszystkie publikacje Wydawnictwa są udostępniane w Internecie na licencjach Creative Commons. W przypadku książek (monografii naukowych, podręczników i innych) stosowana jest licencja CC BY-SA 4.0, a dla czasopism, począwszy od 2024 roku, licencja CC BY 4.0.

Nasze książki można też nabyć w wersji drukowanej w księgarni internetowej: https://wpl.pollub.pl/.

Proces redakcyjny większości czasopism, których wydawcą lub współwydawcą jest Politechnika Lubelska, jest realizowany w systemie OJS na platformie Lublin University of Technology Publishing House (LUT PH), gdzie początkowo publikowane były takie tytuły jak Budownictwo i Architektura, Informatyka, Automatyka, Pomiary w Gospodarce i Ochronie Środowiska (IAPGOŚ), Journal of Technology and Exploitation in Mechanical Engineering (JTEME), Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych, Ochrona Dziedzictwa Kulturowego (ODK) oraz Journal of Computer Sciences Institute (JCSI). Z biegiem lat do platformy dołączyły kolejne czasopisma: od 2022 r. Applied Computer Science (ACS), a od 2023 r. Problemy Ekorozwoju oraz Technika Lotnicza i Astronautyczna.

Implementacja systemu Open Journal Systems (OJS) – internetowego narzędzia do zarządzania treścią, które stało się alternatywą dla tradycyjnego modelu wydawniczego, odbyła się w 2019 r. jako część promowania otwartości publikacji Wydawnictwa. OJS umożliwia kompleksowe zarządzanie procesem wydawniczym czasopism, od przesyłania tekstów przez autorów, przez recenzje, aż po publikację na stronie internetowej. Oferuje także dodatkowe funkcje, takie jak integracja z bazami danych, eksport danych do DOAJ, możliwość indeksowania w Google Scholar oraz powiadomienia RSS.

Wszystkie czasopisma LUT PH od początku swojego funkcjonowania, aż do końca 2023 r., udostępniały artykuły na licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach (CC BY-SA). Od stycznia 2024 r. wszystkie czasopisma przyjęły licencję Creative Commons – Uznanie Autorstwa (CC BY 4.0 Int.), a czasopismami w pełni otwartymi, publikującymi od początku na tej licencji, są ACS oraz JTEME.

Wszystkie wymienione działania miały duży wpływ na społeczność akademicką, zwiększając świadomość korzyści płynących z upowszechniania dorobku naukowego w formule Open Access, zapewniającej bezpłatny i natychmiastowy dostęp do publikacji.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17